Vene
Što su proširene vene?
Proširene vene na nogama su one vene koje su izgubile svoju biološku funkciju – naime, zdrave vene odvode krv iz nogu prema srcu, zahvaljujući venskim zaliscima, odnosno manjim ventilima u venama koji potpomažu tok venske krve suprotno gravitaciji. Proširene vene imaju oštećene zaliske, koji su izgubili svoju funkciju, a rezultat je zadržavanje krvi u venama nogu, te širenje vena (Slika 1).To je izrazito čest medicinski problem, koji zahvaća otprilike 15% muškaraca i 25% žena.
Koji su znaci proširenih vena na nogama?
Venska bolest nogu može se, u najblažim slučajevima, manifestirati kao manje žilice koje prosijavaju kroz kožu (takozvane „kapilare“), zatim kao varikozne (vrećaste) vene na nogama i u vidu natečenih nogu, a u težim slučajevima pojavljuje se otvrdnuće i zatamnjenje kože, dok u najtežim oblicima bolesti dolazi do stvaranja rana na koži („venski ulkus“). Oboljeli mogu dugo ne osjećati nikakve tegobe, no kako bolest napreduje, javljaju se peckanje i žarenje u potkoljenicama, a zatim svrbež, težina u nogama, umor, noćni grčevi i nemir. Venska bolest nogu može se zakomplicirati stvaranjem tromba u venama, što može potencijalno dovesti i do po život opasne plućne embolije. Također su moguća i krvarenja iz proširenih vena.
Kliničkim se pregledom obično razlikuje 6 stadija bolesti (tzv.CEAP klasifikacija):
- Stadij 1 - vide se teleangiektazije (sitne, paučinaste vene, koje mjere do 1mm širine), venule (vene koje mjere do 2 mm širine), ili retikularne vene (mjere do 4 mm širine).
- Stadij 2 - vide se varikozne vene (vrećaste), koje mjere više od 4 mm širine.
- Stadij 3 - vidi se edem (nateknuta noga), ali bez promjena na kož
- Stadij 4 - vide se promjene na koži koje su uzrokovane bolešću vena (pigmentacija, venski ekcem, lipodermatoskleroza, tj. otvrdnuće i zatamnjenje kože).
- Stadij 5 - vide se promjene na koži, uz ulkus (ranu), koji je zarastao.
- Stadij 6 - vide se promjene na koži uz postojanje otvorenog ulkusa (rane).
Ako proširene vene ne izazivaju simptome ili nisu jasno vidljive obratite pažnju na promjene boje kože potkoljenica, tamnije pigmentisana koža, pojava kapilarne mreže oko gležnjeva ili češća pojava dermatoloških problema kao što je ekcem...
Što uzrokuje proširene vene?
Glavni uzrok pojave proširenih vena u nogama je genetska sklonost – kod velike većine oboljelih uočava se pojava venske bolesti nogu kod bliskih srodnika. Pored genetike, pojavi bolesti pridonijet će i način života te navike, kao što su dugotrajno stajanje ili sjedenje, prekomjerna tjelesna težina, višestruke trudnoće, uzimanje kontracepcijskih pilula, učestalo nošenje visokih potpetica i odjeće koja steže oko struka.
Proširene vene se dijele u tri osnovne grupe:
- varikozne vene,
- retikularne vene,
- spider vene ili teleangiektazije.
Spider vene su vidljive na površini kože kao crvene, plave ili ljubičaste linije. Varikozne vene su veće i dublje i često izgledaju kao plavičasta izbočenja ispod kože.
Ako se ne liječe,...
Varikozne vene predstavljaju progresivnu bolest. Spider vene često prate varikozne vene. Možete osjećati bol u toku stajanja ili hodanja, uz svrbež, peckanje ili bolnu osjetljivost oko i na samoj varikoznoj veni, uz otok gležnjeva i stopala. Takodjer moguća je pojava tromboze, flebitisa, venskih ulkusa, promjene boje kože, lipodermoskleroze i atrofije kože. Iako se spider vene smatraju prije svega kozmetičkim problemom, one mogu uzrokovati tegobe poput žarenja, tupe boli i mogu progredirati u varikozne vene sa svim problemima koje one nose.
Kako liječiti proširene vene?
Proširene se vene liječe uklanjanjem oboljelih vena iz krvotoka i preusmjeravanjem venske krvi na zdrave vene u nogama. Sve do unatrag desetak godina to se izvodilo kirurškim vađenjem proširenih vena iz tijela. Budući da takav zahvat podrazumijeva višestruke rezove i šavove na koži, najčešće uz primjenu opće anestezije, u 21. su stoljeću razvijene minimalno invazivne metode liječenja vena, koje se baziraju na zatvaranju oštećenih vena u tijelu. Zatvaranje vena znatno je manje agresivno od vađenja vena i učinkovitije je i u estetskom i funkcionalnom pogledu.
Sve pacijente nije moguće tretirati na isti način. Jedna metoda je u odredjenom slučaju bolja nego druga, ali samo za tog pacijenta ili samo za odredjeni tip vena.
Često je potrebno kombinovati i više tehnika kod istog pacijenta da bi se na kraju dobio adekvatan u prvom redu funkcionalni, ali i estetski rezultat.
Detaljan pregled Vaših vena koji uključuje kolor dopler pregled, ali ponekad i MSCT venografiju, su ključni za planiranje načina i redoslijeda liječenja.
Uvodjenje kolor doplera u svakodnevnu flebološku praksu je zasigurno najveći napredak u dijagnostici i liječenju bolesti vena. Da bi ispravno liječili bolesti vena izvor refluksa mora biti identificiran i isključena svaka kontraindikacija da se tretman napravi. Ultrazvuk je bezbolan i neinvazivan. Redovne kontrole nakon uradjenog tretmana su izuzetno važne, uz kasnije godišnje kontrole, po završenom liječenju.
Dilatirano safeno-femoralno ušće I refluks na primarnoj valvuli
Klikom na sliku dobićete uvečani prikaz
Zahvaljujuci našoj saradnji s eminentnim stručnjacima/ dr.Anton Krnic/Zagreb, Hrvatska, dr.Karl-Hermann Klein, Burbach, Njemačka/, vrhunskim proizvodjačima opreme/Biolitec, EVRF, Kreussler, Gigaalaser, General Electric/, stalnoj i kontinuiranoj edukaciji u vrhunskim evropskim centrima za liječenje vena, u prilici smo Vam ponuditi kompletnu i kvalitetnu uslugu u liječenju bolesti vena:
- UGFS tretman-ultrazvučno vodjeno ubrizgavanje pjene u oboljele vene
- endovenska laser ablacija vena (EVLA)
- endovenska radio-frekventna ablacija vena (EVRF)
- ambulantna miniflebektomija
- miniskleroterapija
- laserski i RFA tretman kapilara
- kompresivna terapija
Najčešće zablude o venama
U posljednih nekoliko godina napravljen je ogroman napredak u razumijevanju bolesti te u uspješnom liječenja bolesti vena. Taj napredak je najviše omogućila rutinska upotreba kolor dopler ultrazvuka u dijagnostici bolesti vena te napredak u laserskoj, radiofrekventnoj tehnologiji i mnoga ranija shvatanja koja su smatrana ispravnim i uzimana zdravo za gotovo su praktično „okrenuta naglavačke“ ili su se pokazala potpuno pogrešnim.
Najčešća pogrešna shvatanja o venama su slijedeća:
- “Žene imaju češće probleme s venama nego muškarci“
Upravo obratno, više studija je pokazalo da muškarci imaju nešto češće varikozitete vena nego žene, ali su puno manje skloni da potraže medicinsku pomoć, čak i kad to ide na uštrb njihova zdravlja. - “Trudnoća uzrokuje proširene vene“
Studije su pokazale da zapravo samo žene kod kojih prije trudnoće već postoji venski refluks (oštećenja venskih zalistaka), dobijaju proširene vene u trudnoći i nakon nje, u stvari u trudnoći on samo postaje vidljiv ili puno izraženiji zbog hormonalnih promjena u tijelu, većem volumenu cirkulišuće tečnosti...,dok one trudnice koje nemaju već postojeći problem s venama takvih problema neće niti imati, dakle trudnoća ne uzrokuje proširene vene, ali problem pogoršava ili ga čini očitim. S druge strane i bez trudnoće problem će se pokazati prije ili kasnije tokom života. Odredjeni broj žena (1-2% ukupne populacije) ima tzv.kongestivni pelvični sindrom (proširene vene male zdjelice) i u njih će trudnoća i prirodni porodjaj zaista i biti razlog za pojavu izraženih vaginalnih, vulvarnih varikoziteta te varikzonih vena u predjelu kuka i gornjeg dijela natkoljenice. Da trudnoća uzrokuje proširenja vena bilo bi puno više žena s varikoznim venama nego muškaraca, što nije slučaj i takodjer vidjali bismo značajno češće proširene vene u trudnica, što takodjer nije slučaj. - .“Nema potrebe žuriti s rješavanjem problema proširenih vena“
To je često mišljenje čak i medicinskog osoblja i danas, iako je pogrešno iz više razloga, pri svega zato što: -problem je lakše rješiv dok je mali -manje će patološke promjene nastati na koži područja iz kojeg dolaze varikozne vene -manji broj vena će biti nepovratno oštećen i izgubljen što se prije procedura uradi -procedura je jednostavnija, oporavak puno brži u ranijoj nego odmakloj fazi bolesti -kasnije pogoršanje (uključujući i ono u i iza trudnoće) će se spriječiti - „Varikozne vene su samo kozmetski defekt i mogu se ostaviti takve“
Plavičaste ili zelenkaste proširene vene koje se vide na površini kože nisu problem same po sebi, već su znak da venska pumpa ne funkcioniše uredno, dakle uklanjanje samo vidljivih vena na bilo koji način, neće riješiti problem, koji je doveo do njihove pojave, nego se mora riješiti uzrok popuštanja venske pumpe. Detaljan kolor dopler pregled vena i ponekad i neki drugi pregledi su nužni da bi se napravio adekvatan plan liječenja i da se problem ne bi vraćao nazad! - “Nema svrhe raditi intervenciju na proširenim venama jer se one vraćaju nazad“
Varikozne vene su jako dugo od strane pacijenata, ali i samog medicinskog osoblja smatrane nevažnim ili samo kozmetičkim problemom i često se dijagnoza postavljala samo na osnovu onoga što se vidi golim okom ili palpira prstima i štaviše operativni zahvati su se radili samo na osnovu saznanja stečenih tim putem, pa ne čudi niti veliki postotak vraćanja proširenja vena iza takvih procedura (po različitim studijama 20-25% u prvoj godini iza operacije te do 75% u 10godina iza operacije). Tek upotreba kolor doplera omogućila je da se može vidjeti veličina problema, potencijalni uzroci pojave proširenih vena te da se prema takvom nalazu planira i adekvatno liječenje. Pravilno liječene proširene vene se više ne bi smjele vraćati, ali treba napomenuti da kod nekih pacijenata dolazi do pojave novih proširenih vena zbog prirodjene slabosti zidova (rizik je 3-4% na godinu), te se stoga preporučuje jednom godišnje napraviti kontrolni kolor dopler i tako novonastala proširenja vena riješiti odmah dok su mala (obično tretmanom pjenom ili transkutanim laserom). - “Stajanje duže vrijeme, uzrokuje proširene vene“
Istraživanja su pokazala da do 9-te godine starosti 5% djece ima odredjeni stepen oštećenja venskih zalistaka na nogama, pri pregledu kolor doplerom, do 18g, taj broj je 10%, mada samo kod manjeg broja te djece se proširene vene i vide na koži. Kasnije tokom njihovog života problem će postati očitiji i više vidljiv-stajanje isto kao i trudnoća je samo faktor koji favorizuje manifestaciju bolesti kod ljudi, koji već imaju oštećenja venskih zalistaka (za koje znaju ili ne). Dakle, varikoziteti se formiraju brže, veći su i s češćim komplikacijama ako se bavite zanimanjima gdje je stajanje duže vremena neophodno (nastavnici, šalterski radnici, prodavači,...), ali stajanje samo po sebi nije razlog pojave bolesti.
Osim nehirurških i hirurških mjera liječenja vena primjenjuje se dodatno kod svih pacijenata i kombinacija različitih drugih mjera:
- opšte higijensko-dijetetske mjere
- nosite udobnu, anatomski oblikovanu obuću, po potrebi i ortopedske uloške - loša statika i labavost ligamenta kod ravnih stopala značajno utiču na razvoj venske bolesti nogu. Izbjegavajte tijesnu odjeću, naročito u području prepona.
- održavanjem idealne tjelesne težine smanjuje se mogućnost dodatnog opterećenja na venski sustav koji se javljaju svakim kilogramom težine viška.
- izbjegavajte dugotrajno stajanje i sjedenje, povremeno držite noge na povišenom položaju
- preporučuje se piti dosta tekućine tokom dana i ishrana bogata vlaknastom hranom, sirovo voće, povrće, punozrnate žitarice, vitaminom C i sl. Takvom prehranom smanjuje se pojava opstipacije, koja takdojer favorizuje nastanak proširenja vena.
- neko voće kao breskve, borovnice, crni ribiz, brokule su izrazito bogati bioflavinoidima - spojevima koji učvršćuju zidove vena i čine je elastičnijom, te time sprečavaju ili usporavaju širenje vena. Bioflavinoidi se mogu naći i u određenim tabletama.
- izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu, te koristite zaštitne faktore kod sunčanja. Sauna i Jacuzzi da,ali: otuširati hladnom vodom noge nakon uporabe i podignuti ih na poviš Istuširajte noge hladnom vodom i nakon toplih kupki. Time sužavate krvne žile i pomaže pravilnom transportu venske cirkulacije.
- izbjegavanje nošenja teških tereta i izraženih tjelesnih napora - kod jakih tjelesnih napora povećava se tlak u trbuhu, što izravno djeluje na širenje vena na nogama
- razmotrite potrebu za uzimanjem oralnih komtraceptiva i mogućnost druge laternativne kontracepcije s Vašim ginekologom
- relaksacija i spavanje: Postavite stopala 15 cm iznad razine srca tako da jastuk stavite pod madrac, ne pod potkoljenice!!!
- Lijekovi Lijekovi su u principu vrlo ograničenog efekta i služe samo kao dopuna osnovnoj terapiji. Postoje tonici za vene koji aktiviraju mišiće stijenki krvnih žila povećavajući elastičnost što pomaže brži tok venske krvi prema srcu. Proizvodi koji sprečavaju nastanak edema (oteklina) kreirani su da sprečavaju propusnost krvnih žila, čime se sprečava povećano zadržavanje tekućine u okolnim tkivima. Jedna i druga vrsta lijekova mogu biti nadopuna terapiji kompresivnim čarapama i znatno reducirati osjećaj pritiska i težine u nogama. Najpoznatija aktivna supstanca jest ekstrakt divljeg kestena te preparati koji sadrže bioflavinoide.
- Fizička aktivnost Redovna vježba je vrlo bitna u prevenciji i terapiji bolesti vena.
Sve vježbe i sportovi koji pokreću zglobove i aktiviraju mišiće su primjereni. Dizanje teških utega i skakanje su zabranjeni.
Slijedeći sportovi su dobri za vaše vene: hodanje, jogiranje, plivanje, gimnasticiranje, bicikl, skijaško trčanje i ples, dok sportovi s naglim promjenama u pokretanju nisu preporučljivi: borilački sportovi, tenis i squash, skijanje, bordanje, sportovi s loptom.
Za pacijente s problemima vena, osmišljene su specijalne vježbe, a trebale bi se provoditi barem 10 min 2 x dnevno kako bi se postigli vidljivi uspjeh:- tuširanje mlakom vodom, u stojećem položaju; vježba dizanja i spuštanja na prste nogu
- vježbe s pokretima u području gležnjeva, o čemu ovisi efektivnost mišićne pumpe (vidi sliku)
- dok sjedite - kružite stopalima na mjestu par krugova u jednu pa drugu stranu - podignite stopalo naizmjence na prste pa pete i natrag-oslonite se na pete i podižite cjelo stopalo - naizmjence ljuljajte stopala od pete do prstiju i nazad
- hodanje u vodi do pojasa
- joga
- KOMPRESIVNA TERAPIJA Kompresivna terapija je osnova konzervativne terapije u liječenju bolesti vena.
I kompresivni zavoji i kompresivne čarape podupiru noge i smanjuju promjer vena, tako da se venski zalisci mogu ponovno zatvarati, te prevenirati kretanje krvi u krivom smjeru-znači suprotno od srca. Medicinska kompresivna čarapa prevenira stvaranje novih varikoznih vena a postojeće bolesne vene drži pod kontrolom. Ukoliko se bolest vena zanemari i ne liječi, može se ubrzano pogoršati i postati kronično. Iz tog je razloga iznimno bitno prevenirati pogoršavanje i komplikacije, noseći kompresivne čarape.
Kompresivna čarapa ima mehanički konstriktivni efekt. Sastojci poput ekstrakt divljeg kestena imaju efekt unutarnjeg zacjeljivanja stijenki vena. Mediven kompresiv-komforni gel i krema sadrže ekstrakt divljeg kestena i posebno su izrađeni za one koji nose kompresivne čarape. Gel hladi pod kompresivnom čarapom tijekom dana. Po noći, krema pruža umornoj koži potrebne sasatojke i njegu kože potrebne za slijedeći dan.
Kako djeluje kompresivna čarapa?
Lako je objasniti kako djeluje kompresivna čarapa: pritisak čarape smanjuje promjer vene. Venski se zalisci mogu ponovno zatvoriti, i smanjiti količinu krvi koja se vraća niz nogu. Manji promjer vene znači da krv ponovo teče puno brže, što prevenira stvaranje krvnih ugrušaka ili tromba. Medicinski propisan graduirani pritisak koji je najveći u području gležnja od kuda se postepeno smanjuje prema natkoljenici, služi kao ubrzivač protoka krvi natrag u srce. Kada se noga pomakne, čarapa stvara vanjsku granicu mišićima, što aktivnost pumpanja mišića čini još djelotvornijom.
Nošenje kompresivne čarape općenito nije neudobno, kao što se misli. Ako nosite čarapu koja je odabrana po mjerenju vaše noge na najmanje 3 mjesta, olakšanje je trenutačno i pomaže da vaše noge ostanu zdravima.
Stupnjevi kompresije
Različite bolesti vena zahtijevaju različite stupnjeve pritiska.
Postoje četiri stupnja pritiska:
- blaga kompresija do 20 mm Hg : Prevencija u slučaju umornih, teških nogu, uzrokovanih dugim stajanjem ili tijekom trudnoće
- umjerena kompresija do 30 mm Hg Izražene varikozne vene, otečene noge, nakon upala vena, nakon sklerozacije ili operacije, u slučaju varikoznih vena tijekom trudnoće
- jaka kompresija do 40 mm Hg nakon duboke venske tromboze, konstantnog oticanja nogu, nakon otvorenog nožnog ulkusa
- ekstra jaka kompresija do 60 mm Hg kod vrlo izrazitih oteknuća, limfedema
Duljine kompresivnih čarapa
Ovisno o lokaciji oštećenja vena i koliko su daleko razvijene, koriste se različite duljine kompresivnih čarapa.Asortiman se kreće od visine do koljena do hulahopki. pstoje posebni modeli za muškarce i trudnice.
Koji sve različiti tipovi kompresivnih čarapa postoje?
Ovisno o vrsti bolesti, doktor će vam propisati odgovarajuću kvalitetu čarape. Od poluprozirnih, visokoelastičnih čarapa, preko vrlo modernih u boji do vrlo jakih, debljih čarapa izdržljivog tkanja. Vrlo je jednostavno pravilo za odabir odgovarajuće čarape: Što je veće oštećenje venskog sustava i mekše tkivo noge, tim jače i deblje čarape
moraju biti.
Kada se kompresivne čarape ne smiju nositi?
Kompresivne čarape se ne smiju nositi u slučajevima poremećja cirkulacije arterijskog sustava i srčanih komplikacija koje se teško liječe. Oprez je bitan u slučajevima osjetilnih oštećenja zbog dijabetesa ili neuropatije (oštećenja živca).
KOLIKO ČESTO MORAM NOSITI KOMPRESIVNU ČARAPU?
Svaki, ali baš svaki dan! Ovdje jednostavno ne postoji alternativa ako želite postići najbolji terapijski rezultat. Vaše čarape su apsolutno neophodne ako puno stojite ili sjedite. Kada putujete, bilo autom ili avionom, čarapa prevenira stvaranje krvnog ugruška što se događa i kod ljudi s potpuno zdravim venama kada su na putu. Ako nosite čarapu dnevno kada vježbate ili hodate, ona potiče razvijanje mišića, kako vaši mišići ulažu dodatnu snagu kako bi prebrodili vanjski pritisak.
Pravilno održavanje kompresivnih čarapa
Stavite kompresivnu čarapu ujutro odmah ustajanja i tuširanja, budući da noge još u tom periodu ne nateknu. Navečer nakon što ste se presvukli, trebali biste oprati svoju kompresivnu čarapu. Jedan od razloga je i taj što se materijal razvuče i popusti pritisak nakon nošenja. Drugi razlog je što tkanina pokupi ljuskice kože, znoj, ostatke kreme za kožu i sl.što može oštetiti vlakna koja tada gube elastičnost. Stoga se trebate pobrinuti da je vaša čarapa periva i u mašini i pogodna za sušilicu kako bi bilo jednostavnije ih održavati. Niti u kojem slučaju ne smije se sušiti čarapu na suncu ili radijatoru jer će to znatno utjecati na njen kraći vijek trajanja.
Kako pravilno navući i svući kompresivnu čarapu?
Prije nego počnete obuvati kompresivnu čarapu, najbolje je skinuti sat i nakit s ruku i staviti gumene rukavice kako bi izbjegli oštećivanje vlakana. Gumene rukavice zapinju za materijal čime uveliko olakšavaju oblačenje čarape. Kada oblačite čarapu izbjegavajte naglo potezanje i prerazvlačenje čarape jer neće odgovarati nozi.Kao posljedica, raspodjela pritiska neće biti pravilna, a čarapa će ispadati kao zavoj i skupljati se na stražnjoj strani koljena. To vodi neugodnom osjećaju zatezanja u koljenu.
Kod navlačenja:
- Posegnite u čarapu i uhvatite mjesto pete.
- Prevrnite čarapu naopako (iznutra prema van) do pete
- Obucite čarapu preko stopala do pete
- Primite gornji dio čarape u području sredine stopala
- Prevucite tkaninu preko pete
- Ponovno primite tkaninu koja visi s obje ruke i prevucite je preko pete 7
- Jednako rasporedite tkaninu preko potkoljenice
- Korak po korak obucite čarapu do potkoljenice • Primite ponovno tkaninu i prevucite preko koljena
- Provjerite da li je cijela čarapa prionula uz kožu (bez nabora)
Najčešći problemi kod nošenja kompresivnih čarapa?
- Pregrijavanje i znojenje nogu Posebno u ljetno vrijeme, posprejajte nogu vodom u spreju preko čarape, ili nanesite specijalnu kremu Mediven comfort gel s efektom hlađenja, i to ujutro prije obuvanja čarape. Čuvajte svoj gel i kremu u hladnjaku. To će dodatno pojačati efekt hlađenja, što će utjecati na sužavanje krvnih žila - što je mini-trening za vaše vene Izaberite neutralnu boju vaše kompresivne čarape (boja noge) i preko nje nosite bilo koju najlonku u željenoj boji. To znači da je vaša čarapa gotovo nevidljiva, stoga vaš izbor boja nije sužen. Najlonka ili čarapa-nazuvak zaštitit će dodatno kompresivnu čarapa od trošenja u cipeli i produžiti joj vijek nošenja.
- Čarapa se nabire? Uvježbajte obuvanje vaše kompresivne čarape s obučenim osobljem specijaliziranog duć Čarapa koja se previše nateže spada dolje i nabire se u koljenu. Ako način oblačenja nije razlog, tada treba ponovno provjeriti mjere noge kod specijalizovanog prodavača.
- Suha koža? To je čest problem, s obzirom na to da sam oslabljeni venski sustav slabo snabdijeva izmjenom tvari kožu i potkožno tkivo. proizvodi za specijalnu uporabu kod ljudi koji su korisnici kompresivnih čarapa su kreirani, kao npr. Mediven kompresiv-komfort krema. Ako je namažete navečer nakon skidanja čarape, vaša koža će primiti svu potrebnu njegu i nutrijente za slijedeći dan.
- Čvrstoća Kompresivna terapija mora vršiti pritisak na nogu.Budući da je gležanj najdalje od srca, na tom mjestu pritisak mora biti najjači. Naviknut ćete se na taj osjećaj nakon kratkog vremena. Bolesti vena su često odružene s bolovima i sklonosti noge oticanju. Gotovo svi pacijenti doživljavaju čarapu na svojim nogama kao svojevrsno olakšanje s obzirom na prethodno umorne i ponekad bolne noge. Ne zaboravite činjenicu da čarapa održava noge u fit formi i omogućava protočnost krvotoka.
Teško navlačenje čarape Danas se mogu koristiti praktična pomagala za obuvanje kompresivne čarape. Najjednostavnije pomagalo su gumene rukavice koje zapinju lakše za čarapu i olakšavaju oblačenje a s druge strane štite čarapu od oštećenja noktima ili nakitom.